Google reCaptcha, web sitelerini spam’dan korumak için geliştirilmiş bir uygulamadır. Siteniz üzerindeki formlara kötü niyetli botlar kullanılarak yapılan saldırıları önlemek amacıyla yapılmıştır. Sonkod sözlük scriptinde reCaptcha kurulumunu yapmak için öncelikle yönetim paneline girerek “Güvenlik Ayarları” sekmesine tıklıyoruz.

Açılan pencerede “Site Key” ve “Secret Key” kısımlarını doldurmamız gerekmektedir. “Site Key” ve “Secret Key” anahtarları için Google’ın reCaptcha servisine web sitenizi kayıt ettirmeniz gerekmektedir. Google reCaptcha servisine buradan ulaşabilirsiniz.

Google reCaptcha servisine girdikten sonra sağ üst kısımdan “Get reCaptcha” butonuna tıklıyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere çıkacak.

Label kısmına web sitemizi kolaylıkla tanımlamamıza yardımcı olacak bir etiket giriyoruz. Örneğin: “siteadı”. Daha sonra “reCaptcha V2” kısmını işaretliyoruz. Açılan pencereye reCaptcha servisini kullanacağımız web sitesi domainini yazıyoruz ve “Accept the reCAPTCHA Terms of Service.” yazan kutucuğu işaretliyoruz. Ardından “Register” butonuna basarak domainimizi kayıt ediyoruz.

Kayıt işlemi başarılı bir şekilde gerçekleşirse size aşağıdaki gibi “Site Key” ve “Secret Key” adı altında 2 kod verecektir.

Bu kodları yukarıda bahsettiğimiz kutucuklara yazıyoruz ve Google reCaptcha servisini aktif hale getirmiş oluyoruz.

Tüm ayarlamaları yaptıktan sonra reCaptcha ek güvenlik ayarlarını kendinize göre düzenleyerek spamlardan korunmaya başlayabilirsiniz.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Sonkod Sözlük Scirpti

Takipçi Özelliği

Sonkod sözlük scriptinde bulunan takipçi özelliği ile yazarlar birbirlerini takip edebiliyorlar. Bu sözlük içinde etkileşimi arttıran en önemli unsurlardan bir diğeri. Ayrıca “Takip Ettiklerim” özelliği sayesinde, sözlükte takip edilen yazarların en son girdiği entryleri görülebilecek. Daha fazlasını oku…

Sonkod Sözlük Scirpti

Çevrimiçi Üyeler

Sözlükte etkileşimi en üst seviyeye çıkartmak için “Çevrimiçi Üyeler” özelliği geliştirilmiştir. Bu sayede anlık olarak hangi yazarın çevrimiçi olduğunu diğer yazarlar tarafından görülebilecek.  

Sonkod Sözlük Scirpti

Taslak Özelliği

Uzun bir entry girerken ara sıra mola verilmesi gerekebilir. Taslak özelliği sayesinde bu mola sırasında girilen entrylerin yanlışlıkla veya bir hata sonucu silinmemesi için taslak özelliği geliştirildi. Entry girerken sol altta bulunan “Taslak Olarak Kaydet” Daha fazlasını oku…